Strona do poprawnego działania potrzebuje wykorzystywać pliki cookies. Kliknij "Zamknij" by zaakceptować je, i móc w pełni korzystać z funkcjonalności naszych sklepów.

zamknij
Wszystkie bestsellery
  • Banner

Polskie sygnety herbowe - Hake, Nowacki

Polskie sygnety herbowe z XV - XX wieku

w kolekcji Zamku Królewskiego na Wawelu i zbiorach prywatnych

Witold Hake, Dariusz Nowacki

60,00 zł
Ilość

 

Polityka bezpieczeństwa

 

Zasady dostawy

 

Zasady zwrotu

Opis

Polskie sygnety herbowe z XV - XX wieku

w kolekcji Zamku Królewskiego na Wawelu

i zbiorach prywatnych

Witold Hake, Dariusz Nowacki

Nakładem Autora

Warszawa, 2020

Wydanie pierwsze

Oprawa twarda

Liczba stron 113, 6 nnr.

Wymiary 17,2 x 24,5 cm

ISBN 9788395907005

Ksiązka nowa - wydana w nakładzie 100 egz. numerowanych.

 

Niniejsza książka to pierwsza w dziejach publikacja na temat polskich sygnetów herbowych.

Polska była niegdyś krajem zamieszkiwanym zarówno przez potężną magnaterię, jak i szlachtę o różnym stopniu zamożności - bogatą, średnią i tzw. drobną. Od średniowiecza aż do XX w. na terenach Rzeczypospolitej kilka milionów przedstawicieli rodzin szlacheckich używało własnych sygnetów herbowych. Stanowiły one rodzaj identyfikatora osoby i rodu. Najokazalsze z nich sporządzano ze złota i kamieni jubilerskich, skromniejsze - ze srebra i mosiądzu. Sygnety herbowe nie powinny więc dziś być rzadkością w naszych domach, a kolekcje muzealne mogłyby liczyć tysiące egzemplarzy. Prawda jest jednak inna - wszystkie muzea w Polsce (z wyjątkiem nieprzebadanych zbiorów archeologicznych) posiadają łącznie nie więcej niż 60 pierścieni herbowych z okresu staropolskiego! Jest to ułamek jednego procenta historycznego zasobu. W przytłaczającej większości zostały zniszczone i zapomniane. Liczni badacze sztuki jubilerskiej nie poświęcili im zbyt wiele uwagi.

Ta książka pragnie wypełnić tę bolesną lukę. Wydobywa walory, a więc ocala od zapomnienia, 41 sygnetów datowanych od XV do pierwszej połowy XX wieku. Obiekty - z małymi wyjątkami nie publikowane - składają się na niezwykle reprezentatywny przegląd pierścieni noszonych przez członków społeczności szlacheckiej na rozległych terenach Rzeczypospolitej przez ostatnie 500 lat.

Szczegóły produktu
3 Przedmioty
Nowy

Opis

Kategorie
Historia
Oryginał
TAK
16 innych produktów w tej samej kategorii:

Śledź nas na Facebooku