Strona do poprawnego działania potrzebuje wykorzystywać pliki cookies. Kliknij "Zamknij" by zaakceptować je, i móc w pełni korzystać z funkcjonalności naszych sklepów.

zamknij
Wszystkie bestsellery
  • Banner

Myślistwo Ptasze - Matheusz Cygański

72,00 zł
Ilość
Ostatnie sztuki w magazynie

 

Polityka bezpieczeństwa

 

Zasady dostawy

 

Zasady zwrotu

Opis

Myślistwo Ptasze - Matheusz Cygański

Mateusz Cygański (1535-1611) - przyrodnik, autor pierwszego dzieła o ptakach w języku polskim pt. Myślistwo ptasze, w którym się opisuje sposób dostawania wszelakiego ptaka, wydrukowanego w Krakowie w 1584 roku, zapomnianego i odkrytego w 1836.

Myślistwo ptasze, jeden z najstarszych zabytków języka polskiego, nie jest typowym dziełem ornitologicznym w dzisiejszym znaczeniu, ale traktuje o różnych sposobach polowania na ptaki i z ptakami. Jest to też pierwszy traktat w języku polskim o sokolnictwie. Cygański w swoim dziele wymienia wszystkie gatunki ptaków występujących w Polsce według porządku alfabetycznego nazywając je "narodami". Każdy gatunek scharakteryzowany jest na początku w formie rymowanego wiersza, niekiedy tak dobrze, że od razu, nie patrząc na rycinę i nagłówek, natychmiast domyślamy się o jakim ptaku była mowa. W odniesieniu do ptaków drapieżnych używanych w sokolnictwie opisuje także pokrótce metody ich układania i polowania z już ułożonymi ptakami.

Dwa wydania w jednym woluminie, z 1584 r. i 1842 r. (wersja rozszerzona, z dodaniem przedmowy, objaśnień i przypisów Antoniego Wagi), oprawa twarda zadrukowana, format: 148 x 210 mm, liczba stron: 419 + 21, Warszawa 2014.

Format: 148x210 mm

Liczba stron: 419+21

Oprawa: Twarda zadrukowana

ISBN 978-83-61889-86-1

Szczegóły produktu
1 Przedmiot

Opis

Kategorie
Myślistwo i Łowiectwo
Kategorie
Wydawnictwa Naukowe
Wydawca
Graf_ika
Zobacz także
16 innych produktów w tej samej kategorii:

Śledź nas na Facebooku